۸ اخلاق کاری مناسب که باید رشد دهید

اخلاق کاری مناسب ویژگی ارزشمندی است که تمام کارفرمایان صنایع و حوزه‌های کاری مختلف به دنبال آن می‌گردند. صفاتی مرتبط با اخلاق کاری مناسب می‌تواند شانس شما را برای کاریابی افزایش دهد و به شما کمک کند که موقعیت‌ها و فرصت‌های شغلی بهتری بیابید. حتی اگر دنبال کار جدیدی نیستید هم می‌توانید از اخلاق کاری در زندگیتان استفاده کنید. کارفرمایان افرادی را برای ارتقا شغلی انتخاب می‌کنند که ویژگی‌های اخلاق کاری مد نظرشان را نشان می‌دهند. در این‌جا با هم ۸ اخلاق کاری مهم را بررسی می‌کنیم که به شما کمک می‌کنند در هر محیط شغلی‌ای پیشرفت کنید.

اخلاق کاری

اخلاق کاری چیست؟

اخلاق کاری نوعی رفتار بر مبنای اراده و قاطعیت در کار است. کسانی که اخلاق کاری مناسب و قوی دارند ارزش زیادی برای موفقیت کاری و حرفه‌ای قائل می‌شوند. اصول اخلاقی‌ای که از خود نشان می‌دهند، آن‌ها را مناسب هر موقعیت و محیط شغلی می‌کند. اگر اخلاق کاری قوی دارید، شغلتان را بااهمیت می‌دانید و معمولا احساس می‌کنید که کار سخت برای شخصیت موفق لازم است.

 

۸ نمونه از مهارت‌های اخلاق کاری

افرادی که اخلاق کاری مناسب دارند، مجموعه خاصی از رفتارها و ارزش‌ها را به نمایش می‌گذارند. این ویژگی‌ها باعث می‌شود به دلیل مورد غبطه و ستایش همکارانشان باشد.

قابل اطمینان بودن

تعهد

انضباط

بهره‌وری

همکاری

صداقت

مسئولیت‌پذیری

رفتار حرفه‌ای

اما چرا هرکدام از این ویژگی‌ها اهمیت دارند؟ با هم تک‌تک آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

قابل اطمینان بودن

کسانی که اخلاق کاری مناسب و قوی دارند بسیار قابل اطمینان‌اند. می‌توانید از آن‌ها انتظار داشته باشید که سر وقت در جلسات و شیفت‌های کاری حاضر شوند. آن‌ها وظایفشان را با کیفیت بالا و پیش از ضرب‌الاجل تحویل می‌دهند. یک همکار قابل‌اطمینان بهترین هم‌گروهی است چون با تمام وجود در پروژه‌ها مشارکت می‌کند.

اخلاق کاری

 

تعهد

قسمتی از اخلاق کاری صحیح تعهد و وظیفه‌شناسی در کار است. فرد متعهد می‌داند چطور بدون حواس‌پرتی روی وظایفش تمرکز کند. این افراد معمولا تا وقتی وظایفشان را به اتمام برسانند، کار می‌کنند و برای بازه‌های طولانی‌مدت کار می‌کنند.

انضباط

انضباط بخش مهمی از اخلاق کاری مناسب است. یک فرد منضبط به کارش تعهد دارد. او نهایت تلاشش را می‌کند تا موفق شود و فراتر از انتظارات عمل کند. او هم‌چنین به دنبال فرصت‌هایی است که مهارت‌های جدیدی بیاموزد و عملکردش را بهبود دهد.

اخلاق کاری

بهره‌وری

اخلاق کاری قوی مساوی با بهره‌وری فوق‌العاده است. افراد بهره‌ور معمولا نسبت به همکارانشان بازده بالاتری دارند. آن‌ها پروژه‌ها را به سرعت به اتمام می‌رسانند و فراتر از حداقل انتظارات را انجام می‌دهند.

همکاری

اخلاق کاری عادتی است که افراد معمولا با همکاری داوطلبانه در پروژه‌ها، به اطرافیانشان منتقل می‌کنند. آن‌ها در کار گروهی به‌شدت موفق‌اند و مشتاقانه به دیگران کمک می‌کنند.

اخلاق کاری

 

صداقت

صداقت حرفه‌ای یعنی خودمان را با بالاترین اصول اخلاقی بسنجیم. کسانی که اخلاق کاری مناسب و قوی دارند، از صداقت حرفه‌ای بالایی نیز برخوردارند. آن‌ها درستکار، مؤدب و منصف‌اند.

مسئولیت‌پذیری

شرط لازم داشتن اخلاق کاری مناسب حس قوی مسئولیت‌پذیری است. کسانی که اخلاق‌مدار و مسئولیت‌پذیرند، خود را پاسخگوی وظایفشان می‌دانند. آن‌ها مسئولیت اشتباهاتشان را می‌پذیرند و سعی می‌کنند آن مشکلات را اصلاح کنند.

رفتار حرفه‌ای

کسانی که اخلاق کاری مناسب دارند، همیشه به رفتار حرفه‌ایشان پایبندند. آن‌ها در پوشش، نحوه حرف زدن و رفتار به‌شکلی کاملا حرفه‌ای عمل می‌کنند. این افراد محترم، دقیق، منظم و آراسته‌اند.

چگونه رفتار و اخلاق حرفه‌ای مناسب داشته باشیم؟

 با رفتار حرفه‌ای و متعهد شدن به کارتان می‌توانید مهارت‌های اخلاق کاری مناسب را نشان دهید. بیایید چند پیشنهاد برای نشان دادن اخلاق کاری را مرور کنیم:

۱. مثل نماینده رسمی محل کارتان رفتار کنید.

در روابط حرفه‌ای و شخصی نگرش مثبتی به محل کارتان داشته باشید. حتی وقتی خارج از حوزه کاریتان هستید، به دنبال راه‌هایی باشید که کارتان را پیش ببرید. برای مثال، یک کارشناس امور مالی می‌تواند در گفت‌وگویی دوستانه نماینده فروش را راهنمایی کند.

۲. مسئولیت‌های حرفه‌ایتان را در اولویت بگذارید.

سر وقت در محل کار حاضر شوید، بلافاصله از ناهار برگردید و زود به جلسات بروید. تلاش کنید ملاقات‌های شخصیتان مزاحم برنامه کاریتان نشود و تماس‌های شخصی را تنها در وقت ناهار جواب دهید.

اخلاق کاری

۳. به دنبال رشد حرفه‌ای باشید.

مستقلا به دنبال راه‌هایی باشید که عملکرد حرفه‌ایتان را بهتر می‌کند؛ مانند گذراندن دوره‌های حرفه‌ای، شرکت در سمینارها و خواندن کتاب‌ها و مطالب مرتبط.

۴. کارتان را بازنگری کنید.

فقط کاری را ارائه دهید که کیفیت و انسجام آن را چندبار بازنگری کرده‌اید. زمانتان را به‌درستی مدیریت کنید تا بتوانید پروژه را به اتمام برسانید و به هر وظیفه و مسئولیت وقت و توجه مورد نیاز را اختصاص دهید.

۵. به دیگران احترام بگذارید.

در محل کار با دیگران و درباره دیگران مؤدبانه حرف بزنید. روابطتان را حرفه‌ای نگه دارید تا احترامتان نسبت به دیگران را نشان دهید.

اخلاق کاری

نشان دادن رفتارهای اخلاق کاری مناسب باعث پیشرفت عملکرد شما در هر حوزه کاری می‌شود. کارفرمایان معمولا برای استخدام یا ارتقای شغلی به دنبال کسانی می‌گردند که اخلاق کاری قوی دارند. مهارت‌های شغلی از طریق تمرین و آموزش به دست می‌آیند اما مهارت‌های اخلاقی مرتبط با اخلاق کاری سخت‌تر منتقل می‌شوند. برای همین است که کارفرمایان دنبال کسانی می‌گردند که این مهارت‌ها را نیز داشته باشند. سعی کنید این مهارت‌ها را نزد کارفرمایان احتمالیتان برجسته کنید.

اخلاق کاری مناسب برای رزومه

اخلاق کاری مناسب به‌سختی در رزومه نشان داده می‌شود اما می‌توانید هنگام توصیف وظایفتان در شغل‌های قبلی، بر برخی از ارزش‌های مرتبط با اخلاق کاری تأکید کنید. ذکر کنید که مشتری یا کارفرمای سابقتان شما را برای پروژه‌ای مهم یا مسئولیتی دشوار انتخاب کرده‌اند. هربار که برای رسیدن به ضرب‌الاجل یا اصلاح مشکل عمده‌ای اضافه‌کاری کرده‌اید را شرح دهید. جوایز و دیگر دست‌آوردهایی را که به‌خاطر تعهد به کارتان به دست آورده‌اید، ذکر کنید.

اخلاق کاری مناسب برای مصاحبه

مصاحبه بهترین جایی است که می‌توانید اخلاق کاریتان را نشان دهید.

سر وقت و پیش از مصاحبه حاضر شوید.

حرفه‌ای لباس بپوشید.

ارتباط چشمی برقرار کنید و دست بدهید.

محترمانه و مؤدبانه صحبت کنید.

به سوالات دشوار صادقانه جواب دهید؛ مثلا چرا از محیط کاری قبلیتان خارج شدید.

صداقتتان را نشان دهید؛ مثلا در مورد اشتباهاتی توضیح دهید که مسئولیتشان را برعهده گرفتید و آن‌ها را اصلاح کنید.

تمایلتان را به اضافه‌کاری نشان دهید.

اخلاق کاری

 

اخلاقیات شخصی و کاری قسمت مهمی از محل کار است. اگر بتوانید این اخلاقیات را در خودتان تقویت کنید، در مدت کوتاهی متوجه پیشرفت حرفه‌ای و فردیتان خواهید شد.