.خودشناسی راه بهبود روابط اجتماعی از طریق تست‌های شخصیت‌شناسی راه‌هایی برای شناخت خود و دیگران است

 

تست‌های خودشناسی ویژگی‌های شخصیتی ما را دسته‌بندی می‌کنند و نقاط قوت و ضعفمان را به ما نشان می‌دهند.

کهن‌الگوهای یونگ چه هستند؟

کارل گوستاو یونگ ریشه‌های کهن و جمعی انسان‌ها را بررسی کرد و ایده‌هایی انقلابی را مطرح کرد. نظریه کهن‌الگوهای یونگ انسان‌ها را به ۱۲ تیپ شخصیتی تقسیم می‌کند و به روانکاوی آن‌ها می‌پردازد. آزمون کهن‌الگوهای یونگ می‌تواند به شما کمک کند متوجه شوید که در کدام دسته‌بندی جا می‌گیرید.

 

 

کهن الگوها

این ۱۲ کهن‌الگو از این قرارند: معصوم، فرزانه، جستجوگر، یاغی، جادوگر، قهرمان، عاشق، دلقک، عضو، حامی، حکمران و هنرمند.

 

روابط اجتماعی هر کهن‌الگو

هر کهن‌الگو براساس ویژگی‌های شخصیتی خود نقاط قوت و ضعفی در روابط اجتماعیش دارد و می‌تواند با آگاهی از آن‌ها، روابط خود را راحت‌تر مدیریت کند و دایره ارتباطاتش را گسترش دهد.

فرد معصوم خوشبین است و به دنبال شادی می‌گردد. معصوم از ناراحت بودن یا مجازات می‌ترسد اما باید درک کند که روابط انسانی در مرزی بین شادی کامل و مجازات وجود دارند

معصوم

فرزانه متفکری آزاده است که نیروی عقلانی و معلوماتشان دلیل و ذات زندگیشان است. فرزانه باید صبور باشد و به طرف مقابل خود نیز به اندازه خودش اهمیت بدهد.

خودشناسی

جستجوگر مسافری مصمم است. او بدون نقشه قبلی به سفر می‌رود و به دنبال تازگی و ماجراست. اما این ذات پویا باعث می‌شود نتواند به روابطش متعهد شود. جستجوگر باید به این پی ببرد که بعضی از روابط اجتماعی از کشف جهان ارزش بیشتری دارند

جستجوگر

 

هر نظام و سیستمی می‌تواند نقص‌هایی داشته باشد و این کار یاغی است که در برابر ناکارآمدی بایستد و دنیا را بهتر کند. یاغی می‌ترسد که روابط اجتماعی، آزادی‌اش را محدود کنند. او باید قبول کند که روابط اجتماعی هزینه‌ای دارند و تلاش برای بهتر کردن آن‌ها باید دوطرفه باشد.

یاغی

جادوگر دقیقا مثل یک جادوگر واقعی توانایی‌هایی از خود نشان می‌دهد که دیگران را شگفت‌زده می‌کند. او نباید فراموش کند که دوستی یک رابطه دوطرفه است و فرد مقابل نیز باید به اندازه او تلاش کند.

جادوگر

 

قهرمان معمولا نماد شجاعت و قدرت است. او رهبری گروه را برعهده می‌گیرد و پیشروی می‌کند. او در هر رابطه دوستانه به دنبال راه‌حل می‌گردد تا نقش قهرمانی را حفظ کند. قهرمان باید سعی کند هدفش را به نگه داشتن روابط اجتماعی تغییر دهد؛ چون وقتی مشکلات حل شوند، قهرمان رابطه را تمام‌شده می‌داند.

قهرمان

 

مهم‌ترین چیز در زندگی برای عاشق، دوست داشتن و دوست داشته شدن است. او به دنبال تعهد و روابط بلندمدت است. روابط فرد عاشق می‌تواند یک‌طرفه باشد. عاشق می‌تواند قوه دوست داشتنش را صرف خود کند تا فرد بهتری شود و اعتمادبه‌نفس بالاتری داشته باشد.

خودشناسی

دلقک همه را سرگرم می‌کند و می‌تواند هر موقعیتی را جالب و شاد جلوه دهد. دلقک باید لحظات ناراحت‌کننده یا سخت روابط را نیز به رسمیت بشناسد و سعی کند به‌جای فرار از آن‌ها، با آن‌ها روبه‌رو شود.

خودشناسی

 

عضو همان‌طور که از نامش معلوم است، می‌خواهد تعلق داشته باشد. او ناراحتی‌های خود را برای خوشحالی دوستانش نادیده می‌گیرد. عضو باید به یاد داشته باشد که شخصیتش می‌تواند ارزش بیشتری به تمام روابط اجتماعی‌اش بدهد.

خودشناسی

حامی همیشه منفعت دیگران را در اولویت قرار می‌دهد و در ازای این کار، چیزی برای خود نمی‌خواهد. حامی باید عزت نفس خود را تقویت کند و پس از آن به دیگران توجه کند

خودشناسی

حکمران می‌خواهد رهبر باشد و برخلاف قهرمان، خودِ رهبری و داشتن قدرت است که برایش ارزش دارد. حکمران باید بپذیرد که برای داشتن دوستی و رابطه‌ای سالم، باید قسمتی از سلطه و اقتدارش را کنار بگذارد.

 

حاکم