مسئولیت‌پذیری، قدم اول موفقیت

مسئولیت‌پذیری دقیقا چیست؟ مفهوم آن نسبت به بافتی که در آن استفاده می‌شود متفاوت است. اما اگر به‌طور کلی در نظر بگیریم، مسئولیت‌پذیری تصمیم و رفتار خودآگاهانه فرد است تا پیشرفت کند و به دیگران کمک کند. می‌توانیم مسئولیت‌پذیری را در بافت‌های مختلف بررسی کنیم:

مسئولیت‌پذیری شخصی

مسئولیت‌پذیری شخصی یا فردی این طرز تفکر است که همه افراد اعمال خود را انتخاب، شروع و اجرا می‌کنند. نتیجه منطقی این مسئله این است که چون ما اعمال خودمان را انتخاب و اجرا می‌کنیم، مسئولیت اخلاقی آن بر دوش خودمان است. در واقع، کسی که از نظر شخصی مسئولیت‌پذیر است، عواقب کارهای خودش را می‌پذیرد و آن را بر دوش شرایط یا دیگران نمی‌اندازد.

مسئولیت‌پذیری در کار

مسئولیت‌پذیری در محیط کار به معنی انجام وظایفی است که بر دوش ما گذاشته شده‌اند. این وظایف ممکن است از طرف رئیس یا همکار بالادستی‌مان به ما محول شده باشند، یا خودمان آن‌ها را برعهده گرفته باشیم. فردی که در محیط کار مسئولیت‌پذیر است، وظایفش را با کیفیت مورد نیاز و در محدوده زمانی لازم انجام می‌دهد.

مسئولیت‌پذیری اخلاقی

مسئولیت‌پذیری اخلاقی حسی درونی است که ما را به سمت عمل‌هایی سوق می‌دهد که مطابق اصول اخلاقیمان باشند. اگر اصول اخلاقی‌ای را که خودمان برای خودمان در نظر گرفته‌ایم، زیر پا بگذاریم دچار تنش‌های درونی خواهیم شد و رفتار خودمان را سرزنش خواهیم کرد.

مسئولیت‌پذیری اقتصادی

مسئولیت‌پذیری اقتصادی به عبارت ساده‌تر مدیریت منابع اقتصادی است به نحوی که بهترین نتیجه را برای فرد، خانواده و یا محل کارش به همراه داشته باشد. کسی که از نظر اقتصادی مسئولیت‌پذیر است، جوری درآمد و منابع مالی‌اش را مدیریت و خرج می‌کند که به نفع خود و اطرافیانش باشد.

 

مسئولیت ‌پذیری

مسئولیت‌پذیری شرکت

 

مسئولیت‌پذیری شرکت‌ها یک قدم ثانویه برای مسئولیت‌پذیری است. در این مرحله شما نه‌تنها به‌عنوان یک فرد، بلکه در قالب یک گروه احساس مسئولیت در قبال جامعه می‌کنید. این امر بدین معنی است که شرکت‌ها خود را علاوه بر داشتن سود اقتصادی، موظف می‌دانند که به بهبود جامعه نیز بپردازند. در دنیای امروز این کار بسیار رایج شده است و بسیاری از شرکت‌های بزرگ وظایفی را برعهده می‌گیرند که ربط مستقیمی با تجارت و شغل خودشان ندارد. با این کار، افراد جامعه حس بهتری به آن شرکت پیدا می‌کنند و بیشتر امکان دارد که مشتری آن‌ها شوند.

 

چرا آدم مسئولیت‌پذیری باشیم؟

آیا فرد مسئولیت‌پذیری هستید؟

در برخی از روزها ممکن است جوابتان «بله» باشد اما در روزهای دیگر ممکن است زیاد از جوابتان مطمئن نباشید. مسئولیت‌پذیری صفتی عمده برای زنان و مردان است که در طول زمان بهتر می‌شود و بهبود می‌یابد.

مسئولیت‌پذیری می‌تواند نگاهی را که به خودتان و دیگران دارید تغییر دهد؛ زیرا مسئولیت‌پذیری به شما این قدرت را می‌دهد که برای رفتار خودتان جوابگو باشید، به‌شکل انتقادآمیزی فکر کنید، تحت فشار به‌خوبی کار کنید و مسئولیت‌های بزرگ و کوچکتان را به‌آسانی انجام دهید.

همه این‌ها دلایل مهمی برای تبدیل شدن به فردی مسئولیت‌پذیر است.

مزایای مسئولیت‌پذیری

می‌توانید روابط قوی و طولانی‌مدتی با دیگران به وجود بیاورید.

می‌خواهید دوستان و خانواده‌تان شما را باور داشته باشند؟ اگر مسئولیت اعمالتان را بپذیرید، می‌توانید از مزایای دوستی‌های طولانی‌مدت و قوی با دیگران استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که هیچ‌کس کامل نیست و شما نیز مانند همه، در نقاط مختلف زندگیتان اشتباهاتی را مرتکب خواهید شد. اما کسانی که مسئولیت اشتباهاتشان را می‌پذیرند و جوابگوی اعمال روزمره‌شان باشند، می‌توانند بین دوستان و اعضای خانواده‌شان اعتماد به وجود بیاورند. و اعتماد می‌تواند پایه و اساس روابطی ارزشمند با دیگران باشد.

 

مسئولیت ‌پذیری

 

 

می‌توانید نسبت به دیگران احساس همدلی داشته باشید.

مسئولیت‌پذیری و همدلی معمولا دست در دست یکدیگرند و شاید بتوان به‌آسانی حدس زد که دلیل آن چیست.

یک فرد مسئولیت‌پذیر به دیگران اهمیت می‌دهد و هرکاری را که از دستشان برمی‌آید انجام می‌دهند تا از دوستان یا اعضای خانواده‌شان حمایت کنند. در عوض، فرد همدل نیز می‌تواند خود را جای دیگران قرار دهد تا بهتر نگرش و رفتارهای آن‌ها را درک کند.

اگر فرد مسئولیت‌پذیری باشید، می‌توانید تبدیل به تکیه‌گاهی مطمئن برای دوستان و اعضای خانواده‌تان در زمان نیازشان شوید. با این کار، همدلی و شفقتی را به دست خواهید آورد که برای اهمیت دادن به دیگران و کمک به دوستانتان لازم است.

 

مجبور نیستید نگران سرزنش کردن دیگران باشید.

ممکن است زندگی گاهی ناعادلانه به نظر برسد، اما یک فرد مسئولیت‌پذیر هیچ‌وقت دیگران را به‌خاطر مشکلاتی که به وجود می‌‌آیند سرزنش نمی‌کند.

هیچ‌کس نگفته راه موفقیت آسان است و با این که این راه پر از چالش‌ها و دشواری‌های مختلف است، یک فرد مسئولیت‌پذیر می‌داند چطور بدون سرزنش دیگران به این راه ادامه دهد. در واقع او سعی می‌کند بهترین نتیجه را از هر موقعیت بگیرد و هر زمان با چالشی روبه‌رو شد، آن را حل کند.

اگر دیگران را به‌خاطر مشکلاتمان سرزنش کنیم، هیچ‌کس برنده نخواهد بود. فرد مسئولیت‌پذیر هیچ‌وقت دیگران را به‌خاطر مشکلات سرزنش نمی کند و در عوض، به‌دنبال راه‌حلی برای آن مشکلات می‌گردد.

مسئولیت‌ پذیری

 

هیچ‌وقت تبدیل به یک آدم غرغرو نمی‌شوید.

بگذارید رک بگویم، هیچ‌کس از یک آدم غرغرو خوشش نمی‌آید چون او به تمام روابط روزمره‌اش جوی منفی می‌دهد.

با این که افراد غرغرو همه‌جا حاضر هستند، اگر مسئولیت‌پذیر باشید هیچ‌وقت تبدیل به یکی از آن‌ها نخواهید شد.

افراد مسئولیت‌پذیر می‌فهمند که زندگی می‌تواند بعضی وقت‌ها سخت باشد و سعی می‌کنند به‌جای تمرکز بر نقاط منفی، در یک موقعیت منفی به دنبال وجهه‌های مثبت آن باشند. مسئولیت‌پذیری در جهان امروز بسیار کمیاب است و به همین دلیل فقط یک فرد مسئولیت‌پذیر می‌تواند منفی‌نگری اطرافیانش را خنثی کند.

 

متوجه می‌شوید که چه زمان شرایط از دست شما خارج است.

ما همه انسان هستیم و زمان‌هایی وجود دارند که شرایط از کنترل ما خارج است. مسئولیت‌پذیری به ما کمک می‌کند که این مسئله را درک کنیم و فقط در پی کنترل چیزهایی باشیم که می‌توانیم به‌صورت روزانه انجام دهیم.

دنیا می‌تواند جای پراسترس و خسته‌کننده‌ای باشد؛ مخصوصا برای کسانی که سعی می‌کنند همه شرایط را در دست بگیرند. از سمت دیگر، افراد مسئولیت‌پذیر حتی در پراسترس‌ترین شرایط نیز معمولا آرام، خاطرجمع و آسوده‌خاطر باقی می‌مانند. دلیل این مسئله این است که مسئولیت‌پذیری باعث می‌شود متوجه شویم می‌توانیم چه چیزهایی را در زمان‌های مختلف کنترل کنیم.

 

بهترین راه را برای مولتی تسک کردن پیدا می‌کنید.

مسئولیت‌پذیری و اهمال‌کاری نقاط متضاد یک‌دیگرند. علاوه بر این، افراد مسئولیت‌پذیر معمولا برنامه‌ریزی می‌کنند، کارهایشان را اولویت‌بندی می‌کنند، و اهدافی را مشخص می‌کنند تا مطمئن شوند بهترین راه برای مولتی تسک کردن را در زندگیشان پیدا کرده‌اند.

فهرست‌نویسی نیز بین افراد مسئولیت‌پذیر بسیار محبوب است. این فهرست‌ها به همه کمک می‌کنند که به‌راحتی در جریان کارهایشان بمانند. علاوه بر این، هر زمان که موردی را در این فهرست انجام می‌دهیم، زمان تیک زدن آن احساس موفقیت ما را فرا می‌گیرد.

 

 

مسئولیت ‌پذیری

مسئولیت‌پذیری یک امتیاز است، نه یک حق. در نتیجه، مسئولیت‌پذیری یکی از صفات رایج بیبن رهبران است؛ زیرا آن‌ها افرادی هستند که پیش از عمل کردن فکر می‌کنند و مرتبا به بهترین نتیجه می‌اندیشند.

علاوه بر این، افراد مسئولیت‌پذیر سعی می‌کنند همه‌چیز را ساده بگیرند و روابط خوبی با دیگران داشته باشند. از رفتن به جلسات گرفته تا سروقت بودن در محیط کار، آن‌ها برای موفق شدن نهایت تلاششان را می‌کنند. همه می‌توانند روی یک فرد مسئولیت‌پذیر حساب کنند تا وظایفش را به بهترین نحو انجام دهد.

 

از امروز، می‌توانید بر مسئولیت‌پذیری و مسئولیت‌پذیر بودن تمرکز کنید و در عرض مدت کوتاهی شاهد رشد شخصیتی بی‌نظیری در خودتان باشید.