با وجود فشار کاری و نگرانی برای آینده خود و اطرافیان و هزاران دغدغه دیگر، حفظ و به دست آوردن آرامش به‌شدت سخت می‌شود و آن‌قدر در این روتین دست و پا می‌زنیم که اهمیت آرامش را فراموش می‌کنیم. خوب است که به فکر به دست آوردن اسباب مادی یک زندگی خوب و به عبارتی آسایش باشیم اما هیچ‌گاه نباید آرامش و اهمیت آرامش را فراموش کنیم. اما آرامش به جز این که ظاهرا سخت به دست می‌آید، برای نگه داشتن نیز نیاز به تلاش مداوم و آگاهانه دارد. در این مقاله با هم به این سوال‌ها جواب می‌دهیم که چرا باید به‌شدت به آرامشان اهمیت بدهیم و در میان این همه دغدغه و مشغله، چطور آرامش را بیابیم و حفظ کنیم.

انجوی لایف آرامش زندگی ات را در دست بگیر

منظور ما از آرامش چیست؟
قبل از این که بخواهیم در مورد اهمیت آرامش صحبت کنیم، اول باید ببینیم که اصلا آرامش به چه معناست. آیا آرامش یعنی در رفاه زندگی کنیم؟ یا آرامش آن چیزی است که بعد از حل شدن یک مشکل سنگین تجربه می‌کنیم؟ آرامش هیچ‌کدام از این دو نیست. رفاه تنها به معنای آسایش است و نباید آن را با آرامش اشتباه گرفت. آرامش به محیط بیرون ما وابسته نیست و چیزی کاملا درونی و ذهنی است. اگر در آرامش نباشیم، با داشتن بهترین محیط هم باز دچار خشم و اضطراب خواهیم شد. آرامش هم‌چنین به معنای سکوت پس از طوفان نیست. حس سبکی پس از یک مشکل بزرگ هرچند حس ارزشمندی است اما نباید آن را با آرامش اشتباه گرفت. آرامش چیزی در جریان است؛ آرامش ادامه‌دار است و از درون شما سرچشمه می‌گیرد. آرامش همین است که با دنیا در صلح باشیم و آن را همان گونه که هست، بپذیریم. در عین تلاش برای بهتر زندگی کردن، از خود زندگی لذت ببریم.

انجوی لایف آرامش زندگی ات را در دست بگیر

اگر بخواهیم با یک مثال معنای آرامش را توضیح بدهیم، می‌توانیم بگوییم که آرامش یعنی قصد رسیدن به قله را داشته باشیم ولی از مسیر هم لذت ببریم. هر قدم از نزدیک شدن به قله خوشحال باشیم و اشتباق رسیدن داشته باشیم، اما این اشتیاق جلوی تماشای مسیر را نگیرد. فردی که آرامش دارد، در تشویش رسیدن به قله عجله نمی‌کند. در مسیر گل‌ها را می‌بوید، از طعم میوه‌ها لذت می‌برد و از خوابیدن کنار آتش حظ می‌کند. چنین فردی می‌داند که در چه مسیری حرکت می‌کند و متوجه است که مسیرش زیبایی‌ها و زشتی‌های خاص خودش را دارد. با کوچک‌ترین مشکلی در این مسیر ناامید نمی‌شود و با ایمان به هدفش، هر مشکلی را حل می‌کند. اگر در این مسیر خاری به پای چنین فردی برود یا روی سنگی لیز بخورد، از کل مسیرش پشیمان نمی‌شود و اگر خسته شد، به یاد می‌آورد که خود این مسیر آن‌قدر زیبا است که ارزش ادامه دادن را دارد.

انجوی لایف آرامش زندگی ات را در دست بگیر

آرامش را هیچ‌گاه نباید با بی‌خیالی اشتباه گرفت. در آرامش، هدف و اشتیاق رسیدن وجود دارد. فردی که آرامش دارد، به فکر آینده است و اشتیاق آینده موتور محرکه‌اش است. اما چنین فردی برنامه‌ریزی برای آینده را با نگرانی نابه‌جا یکی نمی‌گیرد. آرامش دقیقا همین جایی است که فردی بفهمد آینده‌نگری به معنای از دست دادن زمان حال و لحظه اکنون نیست و باید در تمام این جریان آب‌تنی کرد، بدون این که در آن غرق شد. اتفاقا فردی که به‌درستی به فکر آینده باشد و اهمیت آرامش را دریافته باشد، بیشتر در آرامش خواهد بود. چنین فردی با داشتن برنامه‌های منطقی برای آینده، با خیال راحت در مسیر رسیدن به آن‌ها قدم برمی‌دارد و خودش را برای رسیدن به اهداف و دست و پنجه نرم کردن با چالش‌های مسیرش آماده می‌کند

انجوی لایف آرامش زندگی ات را در دست بگیر

اصلا چرا باید به آرامشمان اهمیت بدهیم؟ اهمیت آرامش در چیست؟
اگر خود حس خوب دلیلی کافی در راستای اهمیت آرامش نیست، پس شاید تاثیراتش در زندگی بتواند اهمیت آرامش را به شما نشان بدهد. چیزی مانند اضطراب فقط این گونه نیست که با بد کردن حال لحظه‌ای شما در زندگی‌تان تاثیر بگذارد؛ نگرانی می‌تواند کاری کند که شما تصمیمات بلندمدتان را تحت تاثیر عواطف منفی بگیرید و این تصمیمات بلند مدت، بعدا شما را با پشیمانی مواجه خواهند کرد. همان‌قدر که یک خشم لحظه‌ای می‌تواند به روابط شما آسیب بزند، تصمیم‌گیری تحت تاثیر اضطراب هم می‌تواند به تمام برنامه‌های آینده‌تان ضرر بزند. ضمنا اضطراب تاثیرات جسمانی منفی‌ای هم دارد و می‌تواند روی سلامتیتان اثرات منفی بگذارد و باعث شود نتوانید باقی عمر را در کنار عزیزانتان در خوشی و سلامت زندگی کنید و شاد باشید. کسی که اهمیت آرامش را نمی‌داند و دائم در نگرانی است، از اکنون لذت نمی‌برد و بنابراین قدر داشته‌هایش را نخواهد دانست. این فرد ناگهان به خودش می‌آید و می‌بیند تمام این مدت حس خوب زندگی آرام را در کنار عزیزانش، از خود سلب کرده است. بنابراین اهمیت آرامش نه فقط در اکنون، که در آینده هم هست. اهمیت آرامش همین است که یک بازی دوسر برد است و هم اکنون را زیبا می‌کند و هم فردا را.

انجوی لایف آرامش زندگی ات را در دست بگیر

به اهمیت آرامش که پی بردیم، برای به دست آوردنش چه کنیم؟
برای رسیدن به آرامش می‌توان کارهای متفاوتی انجام داد. تعدادی از این راهکارها را به شما پیشنهاد می‌دهیم:
حفظ و به دست آوردن این حس خودش نیاز به کار دارد. همان‌طور که گفتیم آرامش حسی درونی است. پس یکی از کارهایی که می‌توانید بکنید، انجام دادن تمرین‌های مدیتیشن و یوگا است. برای خودتان و حس درونتان وقت بگذارید.

انجوی لایف آرامش زندگی ات را در دست بگیر

همه ما با حس نامطلوب خشم مواجه می‌شویم. تمرینات تنفسی انجام دهید و تکنیک‌های مواجهه با خشم را یاد بگیرید. اگر خشم درونتان را کنترل کنید، آرامشتان نیز تحت کنترل شما خواهد بود. پس اگر اهمیت آرامش را می‌دانید، اهمیت کنترل عواطفتان را نیز خواهید دانست.

انجوی لایف آرامش زندگی ات را در دست بگیر

برای خودتان وقت بگذارید. غذای خوب بخورید، ورزش کنید و از ماسک‌های خنک و خوشبو استفاده کنید. این کارها هم به سلامتتان کمک می‌کنند و هم استرستان را کم می‌کنند. کسی که به خودش اهمیت بدهد، اهمیت آرامش را فهمیده است.

انجوی لایف آرامش زندگی ات را در دست بگیر

احساساتتان را متوجه بشوید و آن‌ها را در آغوش بگیرید. نباید برای اهمیت آرامش تلاش کنیم که هر آن‌چه را که به آرامش نزدیک نیست، سرکوب کنیم. اگر غمگین یا خشمگین‌اید، این حس را در آغوش بگیرد، بپذیرید و برای رفع آن تلاش کنید. همان‌طور که گفتیم، آرامش لذت بردن از مسیر قله است و اگر در این مسیر زخمی یا خسته شدید، بهتر است که این حس را بپذیرید. استراحت کنید یا زخمتان را ببندید. بی‌توجهی به اتفاقات بد یا عواطف منفی، به معنی درک اهمیت آرامش نیست بلکه به معنی داشتن معنای اشتباه از آرامش است.

انجوی لایف آرامش زندگی ات را در دست بگیر

از تخصص دیگران کمک بگیرید. اگر اهمیت آرامش را درک کرده باشید، پس می‌دانید که نمی‌شود با وجود تلاش برای انجام تک‌نفری همه کارها، باز هم آرامش را تجربه کرد. هرکسی در دنیای کنونی تخصصی دارد و کاری را بهتر از دیگران انجام می‌دهد. شما ممکن است وکیل خوبی باشید و خدمات حقوقی دیگران را برایشان انجام دهید. به احتمال بسیار زیاد اگر به گل نیاز داشته باشید، مدت‌ها زحمت و انرژیتان را برای پرورش یک بوته رز هدر نمی‌دهید. به جایش مستقیما به گل‌فروشی می‌روید و زیباترین دسته گل را از کسی که شغلش فروش گل است، می‌خرید. به همین ترتیب، نیاز نیست تمامی مسائل موجود در زندگی‌ را شخصا به عهده بگیرید. می‌توانید با محول کردن آن‌ها به کسانی که در انجامشان تخصص دارند، هم کار را به نحو احسن به پایان برسانید و هم انرژی‌تان را صرف مسائل مهم‌تر در تخصص خودتان کنید.

انجوی لایف آرامش زندگی ات را در دست بگیر

سخن آخر این که باید از زندگی لذت ببریم. زندگی با تمامی سختی و آسانی‌هایش جاری است و این سختی و آسانی‌ها نباید باعث شوند که اهمیت آرامش و شادی را فراموش کنیم. زندگی همان‌طور که هست، شیرین و ارزشمند است و باید آن را همان‌گونه که هست، پر از اتفاقات گوناگون، پاس بداریم. اصلا همین بالا و پایین‌ها است که زندگی را ارزشمند می‌کند. سختی‌ها و لحظات پر از اضظراب می‌گذرند و تنها چیزی که همیشه و همیشه و همیشه می‌ماند، شادی و عشق است؛ پس لبخند بزنید و فراموش نکنید که نگرانی فقط جلوی شادیمان را می‌گیرد.