۱۲ راه موثر برای شروع ارتباط

انسان‌ها موجوداتی اجتماعی‌اند و در انزوا رشد نمی‌کنند. در واقع، انزوا اثرات سوئی بر بدن و روح ما دارد. برای همین است که ارتباط اجتماعی عنصری حیاتی برای موفقیت فردی و حرفه‌ای است. دکتر تینا برایسون این مسئله را بیشتر توضیح می‌دهد: «شیوه‌ای که ما با آن تصمیم‌گیری می‌کنیم، طریقه‌ای که لوب پیشانی ما کار می‌کند – همه بستگی به کیفیت ارتباطاتی دارند که ما برقرار می‌کنیم.» به عبارت دیگر، ما نمی‌توانیم بدون دوستان یا ارتباطات صمیمانه عملکرد کاملی داشته باشیم. برای همین است که طریقه درست شروع ارتباط به این اندازه مهم است.

چگونگی شروع مکالمه در محیط کار

 

این‌جا ۱۲ تکنیک را برای شروع ارتباط درست پیشنهاد می‌کنیم.

 

۱. راحت باشید و تمیز.

پوشیدن لباس بیش‌ازحد رسمی یا بیش‌ازحد راحت، در صورتی که در آن احساس کنید خودتان هستید، خیلی بهتر از لباس بی‌نقصی است که با شخصیتتان هماهنگی ندارد. یک توصیه حیاتی دیگر این است که هرچیزی که می‌پوشید، تمیز و مرتب باشد. با این کار افراد به شما احترام بیشتری می‌گذارند.

۲. یکی از وقایع اخیر را به یاد داشته باشید.

اخبار جدید همیشه راه خوبی برای شروع ارتباط هستند. چه اخبار سیاسی و چه نتیجه بازی فوتبال دیشب، همگی مسائلی هستند که اغلب افراد در مورد آن اطلاعات دارند و می‌توانند گفت‌وگو را پیش ببرند. حتی با وجود گوشی‌های همراه و اینترنت، باز هم شنیدن خبر از زبان فرد دیگری جذابیت خود را دارد.

۳. راجع به آن‌ها سوال کنید.

مردم همیشه دوست دارند در مورد خودشان حرف بزنند. این موضوعی است که دوست دارند مورد بحث قرار بگیرد زیرا نشان می‌دهد شما به آن‌ها توجه می‌کنید. هروقت نمی‌دانستید چطور گفت‌وگویی را ادامه دهید، راجع به زندگیشان بپرسید. برای همین است که اغلب می‌بینید بقیه افراد در مورد شغل، سرگرمی‌ها، علائق و … دیگران می‌پرسند.

۴. گوش کنید.

وقتی کسی صحبت می‌کند، به این فکر نکنید که بعد از این چه باید بگویم. این راه خوبی برای شروع ارتباط یا عمیق کردن رابطه‌تان نیست. به جای این کار، تا جایی که می‌توانید به حرف‌های فرد مقابلتان توجه کنید. به عبارت دیگر، به شکلی فعالانه گوش کنید. بیشتر افراد زمان حرف زدن به شما اطلاعات بیشتری در مورد خودشان می‌دهند که می‌توانید با استفاده از آن، گفت‌وگو را ادامه دهید.

چگونگی شروع مکالمه در محیط کار

۵. نقاط اشتراکتان را پیدا کنید.

زمانی که به کسی گوش می‌دهید، سعی کنید نقاط اشتراکتان را با گوینده پیدا کنید. سپس، در زمان دیگری آن‌ها را ذکر کنید. این نقاط اشتراک سنگ‌بنایی برای شروع ارتباط صمیمانه‌تر شما خواهند بود. این نقاط اشتراک می‌توانند چیزهایی ساده مثل خرید از یک برند مشترک یا چیزهایی عمیق‌تر مثل همشهری بودن باشند.

۶. اگر مطمئن نیستید چطور گفت‌وگو را ادامه دهید، از کلمات آخرشان استفاده کنید.

این مورد شاید بیشتر نوعی کلک یا حقه به نظر برسد اما همیشه جواب می‌دهد. فقط کافی است چند کلمه آخر حرفشان را با صدایی نامطمئن تکرار کنید؛ انگار دارید سوال می‌پرسید. این سوال آن‌ها را ترغیب می‌کند تا به صحبتشان ادامه دهند و با این کار، شما فرصت بیشتری برای گوش دادن و پیدا کردن نقاط اشتراک خواهید داشت.

۷. مجموعه‌ای از داستان‌های جالب داشته باشید.

وقتی داستانی را برای کسی تعریف می‌کنید، بسیار مهم است که چطور آن را تعریف می‌کنید که خسته‌کننده یا جذاب باشد. می‌توانید مجموعه‌ای از داستان‌ها یا تجربیات مختلف را در ذهن داشته باشید و با خودتان تمرین کنید که چطور آن را جذاب‌تر تعریف کنید، چطور صدایتان را بالا ببرید یا پایین بیاورید، یا کجا مکث کنید. یک راه خوب برای تمرین کردن خواندن کتاب داستان برای کودکان است، چون باید طوری کتاب را بخوانید که توجه کودک را جلب کند.

۸. افرادی را که با آن‌ها ملاقات می‌کنید، فراموش نکنید!

چگونگی شروع مکالمه در محیط کار

این کار ممکن است برای برخی از افراد کمی سخت باشد. خیلی‌ها نام‌ها را به‌راحتی یاد می‌گیرند اما چهره افراد را فراموش می‌کنند و برخی برعکس. یکی از راه‌حل‌های این مسئله این است که پس از شروع ارتباط با فرد دیگری، نام او را بپرسید و سپس در مورد نام او گفت‌وگو کنید. برای مثال، اگر نام خاصی دارند معنای آن را بپرسید یا بگویید که دوستی با همین نام دارید. با این کار هربار که آن فرد را می‌بینید به یاد گفت‌وگویتان می‌افتید و نامش را به خاطر می‌آورید. راه‌حل دیگر این مسئله تمرین کردن است. هر دفعه که با فرد جدیدی آشنا می‌شوید، نام او را پیش خودتان تکرار کنید.

۹. تنها غذا نخورید.

وعده‌های غذایی فرصت مناسبی برای معاشرت با دیگران است. هر وعده غذایی می‌تواند یک مناسبت اجتماعی باشد. صبحانه را با یکی از همکارانتان، ناهار را با رئیستان و شام را با خانواده‌تان صرف کنید. وعده‌های غذایی فرصت مناسبی برای گسترش ارتباطتان با افراد دیگر است. خود غذا خوردن حتی می‌تواند موضوع مناسبی برای گفت‌وگو باشد. می‌توانید در مورد غذاهای موردعلاقه‌تان یا رستوران‌هایی که اخیرا رفته‌اید، حرف بزنید.

چگونگی شروع مکالمه در محیط کار

 

۱۰. کمتر حرف بزنید.

برخی از افراد زمانی که در موقعیتی اجتماعی مضطرب می‌شوند، شروع به پرحرفی می‌کنند. هیچ‌وقت فضای خالی یک گفت‌وگو را با حرف‌هایتان پر نکنید. برای شروع ارتباط موفق باید دو طرف به یک اندازه حرف بزنند. سعی کنید سوالات بیشتری بپرسید و فرد مقابل را ترغیب کنید تا فضای خالی گفت‌وگو را پر کند.

۱۱. برای گفت‌وگویتان هدف مشخص کنید.

هدفتان از شروع رابطه با این شخص چیست؟ داشتن مقصودی مشخص در ذهنتان به شما کمک می‌کند گفت‌وگو را هدفمندتر پیش ببرید. آیا می‌خواهید رابطه عمیق‌تری را با فرد مقابلتان ایجاد کنید یا اطلاعات خاصی به دست آورید؟ هدفتان هرچه که باشد، مشخص کردن آن پیش از شروع گفت‌وگو به شما کمک می‌کند گفت‌وگوی موفق‌تری داشته باشید.

۱۲. اما هدفتان را سرسختانه دنبال نکنید.

اگر هدفتان را با سرسختی بیش‌ازحد دنبال کنید، ممکن است طرف مقابل را عصبانی یا سرخورده کنید چون احساس می‌کند از او سوءاستفاده می‌شود. تقریبا می‌توان گفت که هدف تمام گفت‌وگوها یا شروع ارتباط با هر کسی این است که رابطه عمیق‌تری با آن فرد شکل دهید. هدف پیش‌فرض شما می‌تواند در راستای این کار قرار بگیرد. اگر می‌خواهید اطلاعات خاصی را به دست بیاورید، با ارتباط عمیق‌تر با فرد مقابل، راحت‌تر به این هدف می‌رسید. در حالی که اگر او را تحت فشار بگذارید، ممکن است احساس کند که مورد بازجویی قرار گرفته است. پس بهتر است هر ارتباطی صادقانه و صمیمی باشد.